KOMU VADIA UKRAJINSKÉ VLAJKY V PROFILOVKÁCH, SÚDENIE UTEČENCOV NA ZÁKLADE PÁR JEDINCOV, ALEBO KTO IM ZÁVIDÍ AUTÁ A MOBILY

/pre tých, ktorí čítajú pozorne, od začiatku až do konca a nevyberajú slová a vety z kontextu/

Poniektorým ľuďom vadí, že si niekto dáva na svoju profilovku vlajku Ukrajiny. Vadí im to, pritom sa ich to nijak nedotýka a nie je to ich vec. Vraj “teraz si dávate vlajku Ukrajiny, prečo ste si nedali aj vlajku Iraku, Afganistanu, Sýrie, Lýbie.?” Asi sa ale nepozreli na mapu. Vedeli by, že Slovensko hraničí s Ukrajinou a že je to naozaj blízko. Preto tam vozia pomoc aj dobrovoľníci. Na hranice s Ukrajinou, nie na hranice s Afganistanom, Irakom, Sýriou či Lýbiou. Pretože s nimi hranice nemáme. Navyše, Ukrajina je na rozdiel od ostatných vymenovaných slovanským národom. Kde je zrazu ten patriotizmus, s ktorým sa tí istí ľudia bili do hrude, akí sú oni Slovania?

Možno vám poniektorým ani nenapadlo, že z tých ľudí, ktorí si tú Ukrajinskú vlajku do profilovky dali, tam mnohí majú rodinu, známych, kamarátov alebo tam majú korene. No aj keby nie, tak vás je hovno po tom. Pritom, keď vidím poniektorých, ktorým to vadí a poznám ich, tak mi to príde riadne absurdné. Pretože keby si mali dať oni na profilovku nálepku, ktorá by ich charakterizovala, tak by sme tam mali:

– podvádzam frajerku

– bijem ženy

– nevraciam peniaze

– fetujem

– predávam drogy

– kšeftujem so steroidmi

– kradnem v Kauflande

– zháňam bločky

– prepisujem firmy

– ojebujem na DePeHáčke

– klamem na kvalite

– ojebujem kamarátov

– nikdy som nikomu nepomohol

– jebem prvú ligu

KEĎ IGNORANTI A POKRYTCI SÚDIA UTEČENCOV Z UKRAJINY NA ZÁKLADE PÁR JEDINCOV

Chceli by ste byť súdení na základe zlých skutkov niekoho iného?

Žasnem nad tým, ako ľudia závidia už aj pomoc niekomu. To fakt závidíte už aj vojnu a že niekto uteká zo svojej krajiny? Alebo že má aj mobil, auto a značkové oblečenie? Alebo že tí, ktorých niekto prichýli, sa tu prechádzajú po námestí alebo sedia v nejakom podniku? To tam majú teraz sedieť 24 hodín denne na izbe? Či takí nemajú nárok báť sa o život a rodinu? A sranda, keď to rozoberajú naši miestni novoveskí špekulanti, podvodníci a díleri, ktorí si na autá a ďalší majetok zarobili drogami, steroidmi, podvodmi, ojebmi. Ale o inom som chcel.

Iste, spoza hraníc tu prichádzajú aj kadejaké zrúdy a ľudia, ktorí tú pomoc zneužijú, využijú, alebo si ju nevážia. Alebo niečo zničia, tak ako to bolo na Limbe, čo sa tiež riadne nafúklo a niektorí si myslia, že budova ľahla popolom. A nerozprávajú o ničom inom, pretože ľudia chcú zlé správy a živia sa nimi. A tých pár prípadov sa zveličí tak, akoby žiadne iné neboli. Ako nám tu idú iba černosi, cigáni, grázli, výtržníci atď… . Naozaj si myslíte, že je to o nich? Tak sa na to teda poďme pozrieť podľa rovnakého vzorca, ale z inej strany. Pohľad na Slovákov v zahraničí.

Pozrite sa, koľko Slovákov sa napáchalo zla po zahraničí. Krádeže, výtržníctvá, bitky, znásilnenia, podvody, obchod s drogami, vykorisťovanie, ničenie cudzieho majetku, dokonca vražda… . Chcete byť aj vy súdení vo svete na základe týchto ľudí? Alebo už zrazu budete chcieť iný prístup, lebo vy takí nie ste? Tak na základe nejakých zrúd nesúďte všetkých ľudí, ktorí utekajú pred vojnou. Mimochodom, z krajiny s ktorou hraničíme. Nie z Afriky, ani z Ázie, ani z Ameriky, ani z Grónska, ani z Antarktídy… .

A žasnem, že už sú pre poniektorých zlí už aj tí, ktorí pomáhajú. Ktorí robia zbierky a dobrovoľničia. Lebo vraj treba radšej podporiť našu charitu. Našu??? Tak si pozrite, koľko peňazí na spišskú katolícku charitu dáva mesto. Nie je to málo. A koľko ste dali vy??? Komu ste kto pomohli na Slovensku??? Koľko zbierok ste urobili na Slovensku??? Koľko ste darovali? Koľko ste pomohli ľuďom, ktorí to potrebujú tu u nás??? Zadarmo, vo svojom voľnom čase. (česť mnohým výnimkám samozrejme 😉) Nechcete pomáhať? Nikto vás nenúti. Ale rešpektujte tých, ktorí pomáhajú. Nie sú to zlí ľudia, ani vaši nepriatelia.

A najväčšia sranda je, keď to všetko vadí aj ľuďom, ktorí tu ojebujú na daniach, okrádajú zamestnancov, dodávateľov, odberateľov… , ktorí kradnú, špekulujú, obchodujú s drogami, steroidmi atd…. . Ľudia, ktorí majú kadejaké podmienky či odsedené v base. Alebo kadejakí tí bojovníci, čo sa chodia biť po vonku, po baroch atď… . Nepoviem, keby to aspoň boli nejakí slušní ľudia. Ja sa taktiež nepovažujem za dobrého človeka, ČO NEZNAMENÁ, ZE S TÝM SÚHLASÍM A ŽE TO OBHAJUJEM. No tiež som sa v zahraničí narobil dosť zlých vecí a vyslúžil si aj nejaké zápisy v registri trestov. Aj ubytovňu som rozbil, aj sa napáchal výtržností či bitiek. A vidíte, aj tak čítate moje statusy a sledujete moju stránku. A chceli by ste byť súdení podľa mojich zlých skutkov??? Alebo podľa zlých skutkov niekoho iného?

Tu sa poniektorí tvária, akoby sme boli krajinou čistoty, bezúhonnosti a nemali sme tu žiadnych špinavcov a hajzlov, ktorí nám robia zle aj na Slovensku, aj robia hanbu v zahraničí. Akoby sme tu mali iba dobrých ľudí.

KÝM SA STANETE ODBORNÍKMI NA UKRAJINU

Možno to poniektorých prekvapí, ale áno, aj na Ukrajine sú školy, obchody, supermarkety, bary, diskotéky, reštaurácie … . Aj tam majú ľudia mobilné telefóny, autá, prácu, značkové oblečenie, televízory, počítače, internet. Alebo mali nechať doma aj mobily, keby si ich náhodou niekto chcel na hraniciach nahrávať na video, ako telefonujú? Alebo aké autá majú, či aké autá pre nich prišli? Čo to má s tým spoločné? Utekajú pred vojnou. A že ich čakajú kamaráti či rodina z celého sveta? Pretože som tam videl rôzne značky, keď som tam viezol pomoc zo zbierky. To mali prísť na traktoroch? Aby ste poniektorí boli spokojní? Veď si tiež zarobte na drahé auto, na mobil, na značkové oblečenie. Keď to závidíte ešte aj ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou.

Ak ste na Ukrajine nikdy neboli, nemáte tam ani rodinu, ani kamarátov, ani známych, tak si pozrite aspoň rôzne cestopisy, aké tam sú pekné mestá. A že tam ľudia nežijú v zemľankách. Nie sú tam iba dediny. Študujú tam ľudia z celého sveta, pretože áno, ako som spomínal – aj tam sú školy. Dokonca tam majú aj metro. Aj gastronómiu.

Sledujem tie diskusie, do ktorých sa ozývajú aj tí, ktorí neboli na hraniciach teraz, keď tadiaľ utekajú ľudia a dokonca nijak nepomohli aspoň pri zbierke potrebných vecí. Radšej sedia v bare pri stole a nikomu nikdy nepomohli. Možno tak sebe, svojim podvodom a kadejakým firmám a keď majú zamestnancov, tak ich zdierajú. No budú sedieť, mudrovať a kritizovať tých, ktorí pomáhajú tu, alebo idú pomáhať na hranice.

Ale je pravda, že aj v tejto situácii sa nájdu ľudia, ktorí si pomoc nezaslúžia, alebo ktorí pomoc zneužívajú a nevážia si ju. Objavujú sa aj kadejakí špekulanti, priekupníci a kšeftári, zneužívajúci zúfalstvo ľudí, ktorí potrebujú jedlo, oblečenie, odvoz, strechu nad hlavou.

Choďte sa však na tie hranice pozrieť, alebo skúste taktiež pomôcť. Ja som bol 2x a keď budem môcť, tak pôjdem zas. Získate vlastnú skúsenosť a nebudete sa musieť naťahovať, keď o tom viete hovno. Reálnu skúsenosť, nie iba prísť na chvíľu, vytipovať si okamih, ktorý potrebujete, a natočiť si video, ako tu ide invázia čiernych. Idú. Idú domov a potrebujú sa tam nejako dostať. Tiež pre nich prišli autá a autobusy. Pozrite si čísla, ktoré zverejnila polícia. Presné počty ľudí, ktorí prešli hranice. Je tam zverejnené aj to, kto bol z ktorej zeme.

Mňa by tak zaujímalo, kam chodíte na dovolenky. Do akých krajín. Či zásadne tam, kde je biele obyvateľstvo. A akých hercov, spevákov či športovcov máte radi. Či iba tých bielych. Pozriete si film Kráčajúca skala a obdivujete svaly akčného hrdinu. A keby bol medzi tými, čo utekajú pred vojnou? Kým by pre vás bol?

Uvedomte si, že táto vojna nie je v Afrike, ale blízko nás. Prejdite sa tam a uvidíte, ako blízko. Že tam nemusíte lietadlom, ani cez more.

A samostatná kapitola sú všetci tí FB ľudia, ktorí vedia vymenovať kadejaké zahraničné konflikty, o ktorých vedia všetky fakty a detaily. Všetky historické súvislosti , čísla, data…,  ale nevedia, čo sa im deje vo vlastnom meste.

Ale aj o inom chcem

Určite ste si aj vy všimli, že na internete a na sociálnych sieťach sa častokrát nepribližujete k poznaniu, k zaujímavým argumentom, názorom a pohľadom. Sledujete zlobu. A mnohí tej zlobe a nenávisti na sociálnych sieťach ustupujeme. Pretože nie každý, kto je ochotný diskutovať, je ochotný sa hádať a znášať na svoju osobu nadávky a urážky.

Vidím to aj ja. Asi nemá zmysel vyjadrovať sa k zložitým a citlivým témam. Diskusie aj iné názory sú OK, no to ostatné nie. Mnohí totiž nevedia diskutovať, ani argumentovať a namiesto toho ponúkajú iba urážky, nadávky, vyhrážky či priania nepekných vecí. Lenže tým diskusiu nevyhrali. Nerobí ich to chytrejšími. A keby sa ľudia mali ozývať iba k problematike, ktorej rozumejú, študujú ju, alebo majú osobnú skúsenosť či už s konkrétnym miestom, človekom či udalosťou, tak mnohí nenapíšu ani slovo. Lenže týmto zúrivým diskutérom stačí čítať si cudzie texty, pozerať cudzie fotky, videá, prehlásenia či názory, a hneď vedia ako to je. A ešte aj tie argumenty majú obkukané, nie vlastné.

Je zaujímavé sledovať tie príspevky. Až máte pocit, že každý okrem vás sa priamo zúčastnil bojov a vojnových konfliktov po celom svete. V Európe, Ázii, Afrike…. . Že všetci okrem vás majú doma laboratórium, denne pozerajú do mikroskopov a majú zo svojho vlastného výskumu množstvo čísel, grafov, zistení. Že okrem vás tu majú všetci tituly v každej oblasti. Takýchto máme okolo seba skúsených ľudí a poniektorí majú asi doma aj detektor lži. Dlhoročných študovaných historikov či zemepiscov, ktorí asi ani nevedia, s ktorými krajinami hraničí Slovensko. Čo je k nám najbližšie.

Ale áno, názor môžeme mať na všetko. Máme na to právo. Ale povýšiť názor na nástroj vzájomnej nenávisti? A nezabúdajte, že osobná skúsenosť je vždy najviac. Viac než dohady, čítanie cudzích príspevkov a osvojovanie si cudzích argumentov. Tiež som niekde bol a niekde som nebol. Niečo som zažil a niečo som nezažil. Niekoho poznám a niekoho nepoznám. S niečím mám osobnú skúsenosť a s niečím nie. Na niečo mám názor a na niečo nie. O niečom viem a o niečom neviem…. .

Mnohí ľudia by sa chceli vyjadrovať k ťažkým a zložitým témam, no veľa z nich nevie ani pozdraviť, poďakovať, umyť si ráno zuby, spláchnuť a vyčistiť po sebe osratý záchod. Nemajú úctu k cudziemu majetku, neberú ohľad na iných, nevedia čo je to spolunažívanie, nočný kľud, zdvorilosť, spolupatričnosť, hygienické návyky. Nezaujíma ich, čo robí ich dieťa večer po vonku, ani ako sa učí, ani aké má záujmy a záľuby. Nerešpektujú prírodu, nevedia separovať odpad, ani sa chovať ekologicky. Neovládajú gramatiku, históriu vlastného národa a nemajú ani základnú orientáciu v geografii.

A ako to spolu súvisí? Porozmýšľajte.

Pin It on Pinterest

Share This