O TEMNOTE, DÉMONOCH MINULOSTI A KAŽDODENNÝCH ROZHODNUTIACH, AKÝM BYŤ ČLOVEKOM

Hovoria vám niečo tieto mená? Robert Downey Jr., Matthew Brodderick, Mark Wahlberg, Laura Bush, Jay Z, Snoop Dogg, Charlie Sheen, Mel Gibson, Mike Tyson, Drew Barrymore, Samuel L. Jackson, Wesley Snipes, Mick Jagger, Dwayne “The Rock” Johnson, Floyd Mayweather, Maradona a mnohí ďalší… ? Bezohľadná jazda po ktorej ostali mŕtvi dospelí aj deti, bitky, drogy, dílovanie, ťažké ublíženia na zdraví, postrelenia, pobodania, nezákonné držanie zbraní, domáce násilie, daňové úniky, krádeže, odvykačky, držanie rukojemníkov, výtržníctvo, podmienky, basy … . Toto všetko majú títo ľudia na svedomí. ALE!

Mnohí z nich sú dnes pre ľudí vzormi. Obdivujeme ich, sledujeme ich film, počúvame ich hudbu, sledujeme ich zápasy a kariéru, vnímame ich životy, motivačné myšlienky, pomoc, charitatívne aktivity a podobne. No majú za sebou aj temnú minulosť. Podstatné však je, kto sa dokázal z toho poučiť, vyhrabať sa a začať žiť ináč. Robiť dobré skutky a snažiť sa byť lepšími ľuďmi. A tak by to malo byť. Nie hneď. Je to o dlhej ceste. Nie ako keď niekto roky robí zlé veci a myslí si, že keď zrazu objaví Boha alebo nejaké iné náboženstvo či filozofiu, tak hneď na druhý deň je z neho dobrý človek.

Samozrejme, aby ste to chápali správne, neobhajujem zločin!

A prečo o tom píšem?

Občas na svoju FB stránku niečo napíšem aj o sebe, aby ste vedeli kto som. Aby ste vedeli, koho čítate a na čie akcie chodíte. Príde mi to fér.

Každé ráno sa rozhodujem, akým budem človekom a čo budem robiť. Kedysi dávno som vstával s tým, že budem zlý. Myslel som si, že je to frajerina. Že je frajerina chodiť po výsluchoch, naťahovať sa kade tade, dostávať sa do vyhrotených situácií. A aj teraz si o sebe nemyslím, že som dobrý človek, aj keď ma od tých blbostí delia už dlhé roky. Ale viete, že som za to zlé aj rád? Pretože bez toho by som teraz nerobil to čo robím. Asi ani tie akcie. Nezískal by som toľko odvahy, nezaložil by som si túto stránku, neodvážil by som sa postaviť určitým ľuďom, nebojoval by som za dobrú vec, nezískal by som si svoje miesto a nebrali by ma teraz na úradoch a na radnici vážne. Takže mnohé veci by mi neprešli a mnohé by som nedokázal presadiť či vybaviť. Aj keby som teda vrátil čas 10 – 15 rokov dozadu, konal by som rovnako. Napriek tomu, že som si to aj zlízol. Nehanbím sa však ani za tú nepeknú pravdu o sebe, keď o tom niekto rozpráva. Ani ja o tom nemám problém rozprávať a niekoľkokrát som o sebe napísal aj nepekné veci. Lebo sú súčasťou mňa a som iba človek. Nie naprogramovaná mašina. Svoj život žijem prvýkrát. Takže ak na mňa niekto vyťahuje minulosť, aby ma zhodil, som s tým v pohode. Niečo iné však je, keď niekto stále koná zlo a nepoučil sa. Ako poniektorí naši miestni kriminálnici, špekulanti, podvodníci, priekupníci a zlodeji. Ako poniektorí naši politici či úradníci.

Takže ak niekto na mňa chcete vyťahovať minulosť, tak sa najprv zamyslite, či mi to fakt ublíži. Či sa z toho fakt idem posrať. Ja som si všetky svoje chyby pripustil a je to oslobodzujúce, ako keď po dlhej dobe odpustíte niekomu blízkemu, kto vám chýba. A pre mňa je podstatné to, čo je teraz. Že som tu, že sa môžem pokúšať robiť dobré skutky a že môžem niekomu pomáhať. Kde ste ale vy, ktorí ma rozoberáte? Kde sú vaše aktivity? Keď ste také čisté nepoškvrnené bytosti bez chýb, zlyhaní a zlých rozhodnutí.

Aby sme do temnoty vniesli svetlo, musíme do nej najprv vstúpiť. Definovať ju. A čo všetko sa dá čerpať z trinástych komnát osôb, ktoré prišli z tmy?

Temná stránka ľudského života dáva človeku okrem iného aj ostražitosť, uvedomelosť, opatrnosť, odvahu. Ak sa poučí. Sú ňou zocelení, posilnení a nič ich len tak nezaskočí. Mnohokrát sú pokornejší, chápavejší, uvedomelejší a rozhľadenejší, pretože peklo už majú za sebou. Vedia s chladnou hlavou reagovať tam, kde iní strácajú nervy a rozum. Dokážu dobre poradiť, pomôcť a majú množstvo historiek na zahnanie nudy. Sú pozorní a často vidia to, čo všetky tie nepoškvrnené čisté duše moralistov prehliadajú. Vedia vytušiť hrozbu a nebezpečenstvo a mať naňho riešenie. Zlo ich neprekvapí, pretože sa mu už minimálne raz pozreli do očí, alebo boli oni sami tým zlom.

Ak dostanú šancu, vedia častokrát milo prekvapiť, pretože nenudia a vždy je na nich čo poznávať. Ak sa ich partner zmieri s tým, kým boli a nebude chcieť za každú cenu vidieť do ich trinástej komnaty, aby zo zvedavosti mohol pozrieť uväzneným démonom do tváre.

Vedia poradiť, pomôcť a vystríhať pred problémom či zlým človekom, konaním alebo situáciou, pretože oni to už majú za sebou. A komu bolo ublížené najviac, dokáže najlepšie pomáhať ostatným. Kto pocítil najväčšiu bolesť, ju najlepšie dokáže utíšiť v iných. Koho pohltil najsužujúcejší smútok, dokáže najlepšie povzbudiť tých, ktorí to momentálne potrebujú. Kto zažil slabosť, je najlepšou oporou.

Teória o živote nikdy nenaučí človeka žiť tak, ako ho to naučia skúsenosti. A tie zlé nám dávajú ponaučenie, silu, ostražitosť, obratnosť a uvedomelosť. Odsúdenie naučí hodnote slobody, ktorá znamená zodpovednosť. Bolesť naučí odvahe. Ťažká choroba ponúkne myšlienku pominuteľnosti. Násilie a šikana učí schopnosti ochrany, obrany a pocitu bezpečia. Rozdávanie tela naučí potrebe nehy a lásky. Skrachovanie naučí pokore. Kradnutie bezcennosti vecí. Nenávisť únave zbraní. A nech človek stál na akejkoľvek strane, dôležité je, aby našiel ten správny smer. Aby dostal šancu pokračovať ako iný, uvedomelý človek, a to aj s jazvami na tele a na duši. Aj keď v poniektorých ľuďoch tej temnoty ostane príliš a ich trinásta komnata je obrovská miestnosť, v ktorej je obsiahnutý celý ich svet. Definitívne.

A všetko sa odpustiť nedá. Hlavne ak sa jedná o naozaj závažné veci.

Pin It on Pinterest

Share This