NOVODOBÉ DELENIE ĽUDÍ: “MATOVIČOVCI” A “NEMATOVIČOVCI”

Vždy pred voľbami pribudnú statusy v štýle “choďte voliť” a príspevky o tom, aké dôležité voľby sú. Že je to slobodné rozhodnutie vybrať si kandidátov a politickú stranu, ktorá je človeku najviac sympatická a najbližšia. A po voľbách sa ľudia začnú hádať a deliť na “smerákov”, “matovičkovcov”, “kotleby” atď… . To akože tí ľudia, ktorí v slobodných demokratických voľbách volili niekoho iného než vy, sú zlí a nemali na to právo? Nemali snáď možnosť slobodne sa rozhodnúť? Musíte ich za to hádzať do nejakého vreca vo všetkých životných situáciách a nadávať im?

Je smutné dívať sa, ako sa ľudia kvôli názoru podelia na “ovce”, “matovičovcov”, “smerákov”, “kotleby” a podobne… . Už sa ľudia nedelia na dobrých a zlých? Už ich neposudzujeme podľa toho, kto má aké vlastnosti, schopnosti, talenty, správanie, vzdelanie? Kto je ako nápomocný, srdečný, ohľaduplný, obozretný? Či pomáha a robí dobré alebo zlé skutky?

Mnohí si neuvedomujú, že nie za všetko môže politika, systém a kadejaké choré teórie o mimozemských civilizáciách a ovládaní našej vlády tajnými organizáciami zo zahraničia.  Politika ani systém nemôžu za tú zlomyseľnosť, zákernosť, nevraživosť, hádky, urážky a nenávisť medzi ľuďmi. Politika a systém nemôže za rušenie dlhoročných kamarátstiev kvôli inému názoru a podobne. K tomuto všetkému sa ľudia rozhodli dobrovoľne. Tak ako nemôžu úrady a politika za lakomosť, chamtivosť, závisť, zadubenosť, alkoholizmus, neveru, neúprimnosť … . Všetko je to v ľuďoch.

Najprv, keď bol pri moci SMER, tak tí, ktorí ho volili, boli mnohými ľuďmi označovaní za spolupáchateľov. Že volením SMERU sa ich voliči podieľali na zničení a rozkradnutí našej krajiny. Kvôli hlasu v slobodných demokratických voľbách.

V posledných voľbách ľudia chceli tak veľmi zmenu, že uverili ukričanej kampani opozície. V dobe, keď sa na občanov valilo toľko rôznych negatívnych informácií, politických káuz a boli tlaky na vtedajšiu vládu, sa ľudia rozhodli zvoliť si niekoho iného. Niekoho, kto zo seba robil bojovníka proti zlej vtedajšej vláde. A teraz týchto ľudí, ktorí verili v zmenu, nazývate “matovičovcami” a urážate ich?

To sme sa tu rozdelili na “matovičovcov” a “nematovičovcov”? Tí, ktorí sa zrazu považujú za pravých Slovákov, so správnym národným cítením, označujú všetkých, ktorí s nimi nezdieľajú rovnaký názor “matovičovcami”? To fakt si myslíte, že je všetko o politike? Že by sa ľudia mali deliť podľa toho?

A najúsmevnejšie je, keď sa tu poniektorí fanatici zúrivo oháňajú svojim národným cítením a akí sú veľkí vlastenci, ktorým ide o Slovensko, no nevedia čítať s porozumením a nedokážu písať gramaticky správne. OK, jedna vec sú chyby z nepozornosti, alebo preklepy. Druhá vec je však neznalosť rodného jazyka a kedy sa píše i/y. Stačí si pozrieť tie diskusie. Občas nemôžem uveriť, že dospelý človek môže byť tak veľmi negramotný.

Tie “národne uvedomelé bytosti” si asi neuvedomujú, že za spisovnú slovenčinu tu bojovali naši skutoční vlastenci, vďaka ktorým sa tu teraz nerozprávame po maďarsky. Musia sa však v hrobe obracať, že kto každý sa tu nazýva vlastencom. Jazyk je jeden z pilierov národa. Ako ste teda národne založení, keď ho neovládate? Keď poniektorí neviete ani písať, ani čítať s porozumením?

Ja som slovenčinu nevymyslel, ani neuzákonil, ani nepíšem bezchybne. Robím veľa chýb. No nebijem sa do hrude, že aký som ja veľký národovec a ostatní sú niečo menej. Že ja som tu ten dobrý, lebo som volil koho som volil a ostatní, ktorí volili niekoho iného, sú tí zlí.

Zdieľaj to