O TOLERANCII: OBČIANSKA HRA NA VADÍ NEVADÍ

Mnohokrát sa pri nejakých diskusiách, alebo kritike občanov objaví tvrdenie: “Doteraz to nikomu nevadilo a teraz ….

To je ale  omyl, pretože ľuďom mnohé vadilo, vadí a vadiť bude, len konečne sa poniektorí odvážia k tomu aj verejne ozvať. Aj keď to často stojí znášanie urážok, hádok, nadávok, nepochopenie. A čo myslíte, prečo sa ľudia neozývajú, keď im niečo vadí? Pretože presne o tieto nepríjemnosti nestoja. Aby niekto o nich rozprával, ukazoval prstom, zazeral na nich. Chcú mať svoj kľud a ja sa im ani nedivím.

A potom prídu reči o tolerancii. Že treba tolerovať iných. Áno treba, ale to by malo byť vzájomné a nie jednostranné. Myslí si snáď niekto, že sú ľudia netolerantní iba preto, že im vadí nadmerný a zbytočný  hluk, bordel, odpadky, psie hovná v tráve, zle parkujúce autá, bezohľadní šoféri, čierne skládky, rozbité chodníky a cesty, od ožranov a bezdomovcov špinavé a osraté miesta, smradľavé čakárne, znečistené  letisko a sad po študentských víkendových orgiách, ničenie majetku, neefektívne drahé verejné osvetlenie, zlé hospodárenie s verejnými zdrojmi, drogy, násilie, podvodníci, špekulanti, alebo že ubúda miesta pre detské hry na úkor parkovísk? Že ľudia, ktorým toto vadí sú netolerantní?

Som napríklad ja netolerantný človek, keď netolerujem klamstvo, neveru, drzosť, hlúposť, chamtivosť, drogy, alkohol za volantom atď?

Nemôže každý so všetkým slepo súhlasiť a dokonca to nazvať liberalizmom. To nie je tolerancia. A keď má niekto výhrady, či iný postoj, tak ho označiť za netolerantného, alebo za “hejtera”. Alebo chceme svet, v ktorom nebude mať nikto vlastný názor, lebo musí so všetkým a s každým automaticky súhlasiť?

Ale chcel by som vidieť tých absolútne tolerantných, či tolerujú aj násilie, predsudky, všelijaké zverstvá, zvrhlosti, ohavnosti páchané na ľuďoch atď… Či už zrazu má tolerancia svoje hranice?

Ale to je tak. Ako napríklad keď niekto pochoduje za legalizáciu marihuany a očakáva od všetkých toleranciu. A keď sa nájde niekto, kto je proti drogám, tak ho dokonca označia za fašistu 😀 Pritom neviem čo to má s fašizmom spoločné.

Niekoľkokrát som dával príspevok o nedeľných bohoslužbách na sídlisku, ktoré skrz vonkajšie reproduktory počuť po celom sídlisku, lebo sa to medzi stenami ozýva. Kto tu žije, tak vie ako to počuť. A mnohým ľuďom to vadí, no neozvú sa. Pritom tu máme ľudí viacerých vyznaní, náboženstiev a mnohé spoločenstvá, ktoré sa taktiež stretávajú a majú svoje aktivity. Ale nikto o nich nevie, lebo majú toľko slušnosti, aby boli tolerantní voči ostatným. A tak som s kamarátom bol v kostole a pýtal som sa tam farára, či kto to bol, či je nutné to mať pustené takto nahlas každú nedeľu doobeda aj poobede, pretože to mnohým na sídlisku vadí. Povedal, že sa s tým pokúsi niečo urobiť. A odvtedy je ticho. Podarilo sa. Uvidíme dokedy.

Pin It on Pinterest

Share This