KTO HO POUŽÍVAL? STARÉ ZNÁME ICQ KONČÍ.

To boli pekné časy. Známe zvučky, oznámenia nových správ, vyhľadávanie osôb, dohadovanie rande, posielanie súborov, online hry ako napríklad Slide a Lama. Kto si pamätám ten zvuk, keď na ICQ prišla nová správa? Okrem ICQ si mnohí možno pamätáte aj na prvé chatovanie na xChat, alebo mIRC, sťahovanie súborov z DC++, zlaté časy Skype či Pokecu. Minule som sa skúsil prihlásiť na svoj pokec a stále mi tam ten profil funguje. Zmizli akurát fotografie. A stále tam poniektoré dievčene ponúkajú heslá za kredit 😀

Ale priblížme si ICQ. Teraz budem múdry s pomocou AI.

ICQ, jedna z prvých platforiem pre okamžité správy, bola vytvorená v roku 1996 izraelskou softvérovou spoločnosťou Mirabilis. Tento komunikačný nástroj, ktorého názov pochádza z anglickej frázy “I Seek You” (Hľadám ťa), bol pôvodne vyvinutý piatimi izraelskými vývojármi: Yairom Goldfingerom, Sefim Vigiserom, Amnonom Amirom, Arikom Vardim a jeho otcom Yossim Vardim.

Vznik ICQ bol inšpirovaný potrebou poskytnúť užívateľom osobných počítačov možnosť okamžitej komunikácie, podobne ako to umožňovali počítače s operačným systémom UNIX. ICQ sa rýchlo stalo populárnym a získalo si milióny užívateľov po celom svete. V roku 1998 spoločnosť Mirabilis kúpila spoločnosť America Online, Inc. (AOL) a neskôr, v roku 2010, bola ICQ predaná ruskej investičnej skupine Mail.Ru Group (teraz VK).

Na vrchole svojej popularity, okolo roku 2001, malo ICQ viac ako 100 miliónov registrovaných účtov. V čase akvizície spoločnosťou Mail.Ru v roku 2010 malo ICQ približne 42 miliónov denných užívateľov. V roku 2022 malo ICQ približne 11 miliónov mesačných užívateľov.

ICQ bolo známe svojimi súkromnými chatmi, ktoré umožňovali konverzáciu medzi dvoma užívateľmi a podporovali synchronizáciu v cloude, takže chat mohol byť prístupný z akéhokoľvek zariadenia. Užívateľ mohol kedykoľvek odstrániť odoslanú správu, či už vo vlastnom chate alebo v chate svojho konverzačného partnera, a namiesto toho sa zobrazilo upozornenie, že správa bola odstránená.

Dňa 24. mája 2024 bola na hlavnej stránke webu icq.com oznámená, že služba bude ukončená 26. júna 2024. Toto oznámenie symbolizuje koniec éry jednej z prvých a najvplyvnejších platforiem pre okamžité správy, ktorá formovala základy pre neskoršie služby a ovplyvnila moderné sociálne médiá. ICQ bolo skutočne priekopníkom v oblasti digitálnej komunikácie.

Pin It on Pinterest

Share This