O ROZDÁVANÍ CUKRÍKOV, KURIEROCH, SMETIARSKÝCH AUTÁCH, ROZVOZE OBEDOV A O ŠTIPKE POROZUMENIA

Aj takíto sú ľudia… . Máš suseda, ktorý má dve malé deti. Každý deň, keď sa vraciaš domov z práce, dáš každému z nich po cukríku, pretože ich nosíš po vreckách. No jedného dňa sa stane, že pri sebe cukríky nemáš a tak jeho deťom nedáš nič. Hneď keď prídeš domov ti na dvere zabúcha sused. Otvoríš a vidíš jeho naštvaný výraz. A zlostne ti vykričí, že ako si dovoľuješ nedať jeho deťom po cukríku.

A takto to býva. Robíte pre niekoho niečo naviac, nadštandardne a je to OK. No zrazu sa zmení situácia, nevychádza vám niečo časovo alebo kapacitne a ten človek vás normálne zjebe. Lebo berie vašu ochotu ako samozrejmosť. A ani vám nepoďakuje za to, že ste to preňho robili a ani ste nemuseli.

Takto magorovi nosíte pravidelne z vlastnej vôle obed až k bytu, pretože na to máte čas. Napriek tomu, že by si pre ten obed mohol prísť dole, tak ako ostatní odberatelia, navyše keď denne niekoľkokrát venčí psa. No obedov pribúda a musíte stihnúť obísť všetkých ľudí, ktorí v daný deň majú obed objednaný. A mali by si preňho prísť dole, pretože nie ste donáška pizze. No ten človek namiesto pochopenia začne po vás zjapať, ako na malého chlapca a čaká, že mu vleziete do zadku. Žiadne porozumenie a žiadne poďakovanie.

A potom sú ešte tí „nezaujímači“, ktorých nezaujíma, že vám vypadol internet, nezaujíma ich, že vám vypadol systém, nezaujíma ich, že sa stala nejaká nehoda, nezaujíma ich, že nevládzete, nezaujíma ich, že ste chorí, nezaujíma ich, že vám niečo nevyšlo, že sa niečo pokazilo …. . Lenže pre seba by pochopenie chceli. V práci, doma, v rodine, vo vzťahu. Chceli by porozumenie, odpustenie, kompromis, vypočutie, zhovievavosť, pomoc.

Alebo… smetiarske auto vám zablokuje cestu, pretože nejak musia ten odpad naložiť a odviezť. OK, naserie to, že musíte čakať, no urobiť to musia. A tí zamestnanci za to nemôžu. Navyše, ten odpad predsa tvoríme my všetci. Nie oni. Oni pracujú tak, ako majú nastavené zmeny a ako a kedy sú za to zaplatení. Takže trocha porozumenia nezaškodí. Ale to sú tie uhly pohľadu ako napríklad pri kuriéroch. Niekoho naserie, že s dodávkou zastavil tam kde nemá, no keby niesol balík jemu, tak by mu ani nenapadlo premýšľať a všímať si, že kde a ako na tú chvíľu zastavil.

Pin It on Pinterest

Share This