NIELEN O HLASOVANÍ ZA CENU MESTA

Na poslednom zastupiteľstve sa hlasovalo za to, kto z nominovaných ľudí dostane cenu mesta. Bol som nominovaný aj ja, za čo ďakujem Michalovi Reckému. Zároveň ďakujem všetkým poslancom, ktorí mi dali hlas. Aj keď sa hlasovalo anonymne, tak asi viem od koho som dostal. 😃 No nestačilo to. Ale bolo by divné, keby za mňa hlasovali viacerí 😃 keďže ich nevelebím ako Bohov a dovolím si mať vlastný názor a aktivity.

Napríklad aj do hlasovaní v komisiách poniektorí ťahajú osobné veci, lebo sa cítia urazení za pravdu. Škoda že sa nerobia zvukové záznamy aj z toho.

Napokon, ja som tu ten nepriateľ mesta, nepriateľ úradov, nepriateľ poslancov, nepriateľ vedenia, pretože som si dovolil povedať svoj názor a robiť veci po svojom.

Každopádne, ceny by sa mali dávať za niečo extra, za niečo navyše, za niečo nadštandardné, nie za vykonávanie svojej roboty. To by mala byť samozrejmosť. Tu sú ale častokrát za vážené osobnosti ľudia, ktorí viac mestu uškodili než pomohli. Pomohli akurát tak sebe a svojim ľuďom.

Ale gratulujem víťazom za služby mestu, komunite a za všetko to, čo robia navyše, nezištne, z presvedčenia, za svoje peniaze. Mimo svoje povinnosti občana, zamestnanca, zamestnávateľa či poslanca, primátora… . 😃

Premýšľal som, komu by som doprial cenu mesta ja. Koho zaujímavého a aktívneho som v živote stretol. Vela takých bolo a je. Niekomu, kto má aktivity aj mimo svojich povinností, niekomu kto mal vždy férový a ústretový prístup alebo niekomu, kto pomáhal mladým presadiť sa. Napadlo mi pár mien… Farky, pán Brezovský, Paťa Susová … . Alebo Radovi Sedlákovi. Občas, keď si zaspomínam na organizovanie akcií, tak sa tam veľakrát objaví Rado. Pretože práve on veľmi pomáhal mladým skupinám, aj pri organizovaní rôznych podujatí, koncertov, festivalov. Pomohol aj mne. (cca rok 2002) Aj organizačne, keď som ešte chodil ako študent do Domčeka a bol som vedúci klubu hip-hop 😃 A pod hlavičkou ZK IMA som robil podujatia. Alebo som chodil na rôzne celoslovenské stretnutia, kde sme si vymieňali skúsenosti s inými klubmi a centrami voľného času. Pre sopliaka to bola obrovská skúsenosť. Každopádne, vďaka Radovi Sedlákovi sme sa mali kde stretávať, čerpať skúsenosti, rozvíjať talenty. A mali sme kde pravidelne skúšať.

Poviem vám to tak – máme tu množstvo ľudí, ktorí sú aktívni mimo svojich povinností a mimo pracovnej doby, mnohokrát zadarmo. Máme tu x ľudí, ktorí sa venujú chorým deťom alebo dospelým, ľudí, ktorí sa venujú mládeži, ktorí sa venujú seniorom a dôchodcom, taktiež ľudí, ktorí sa venujú umeniu, kultúre a nedojebali ju tak, ako naši novoveskí dlhoroční kultúrnici z kancelárií v Redute.


Ja si pamätám, ako sa predposledné voľby hľadal nejaký ďalší vhodný kandidát na primátora a na poslancov. Ako to bolo v zákulisí a ako premýšľali, kde ho hľadať. Musí to byť nejaký doktor, alebo učiteľ, alebo riaditeľ niečoho …. . Pretože asi inštalatér, upratovačka, predavačka, robotník na stavbe nie sú dostatočne vážené osoby s váženým a dôležitým povolaním. Kde je ale napísané, že dobrá doktorka by bola automaticky dobrá poslankyňa? A máme ich tam. Neviem ale o niečom významnom, čo by urobili a priniesli mestu. Okrem strachu hlasovať a podobne…. .

Alebo učiteľ, majiteľ firmy, podnikateľ dobrým primátorom? Iba preto, že ho ľudia poznajú v jeho profesii? To keď ja som napríklad dobrý v blogoch, tak automaticky budem dobrý aj v gymnastike?

Aj stavbár, aj stolár, aj inštalatér, aj cestár, aj reportér, aj nezamestnaný môže byť dobrý poslanec, pretože vidí problematiku mesta a obyvateľov zo svojho pohľadu. Nie z pohľadu snobov, ktorí si tu navzájom myjú ruky a lezú si do zadkov. A keď do toho zadku neleziete tiež, tak ste za nepriateľa.

Kandidát by mal byť niekto, koho ľudia majú radi alebo kto je príjemný, zhovorčivý, ústretový, má prirodzenú nenásilnú autoritu, kto odpovedá obyvateľom a kto sa dokáže postaviť aj na zadné a byť sám proti všetkým, keď je o niečom presvedčený. Že by to bolo prospešné pre mesto a pre obyvateľov, nie iba pre pár vyvolených, tak ako to tu máme teraz. Pár firiem, pár rodín, pár známych a pár mien stále dookola. Stačí si pozrieť, komu tu čo všetko prechádza a kto dostáva aké zakazky, či už jednorazovo alebo paušálne. A ako jednajú s ľuďmi, lebo pričuchli k peniazom.

Pin It on Pinterest

Share This