O PODIVNOM POROVNÁVANÍ, ALEBO KEĎ INDE JE VRAJ LEPŠIE

Občas ostávam v nemom úžase, ako poniektorí ľudia dokážu argumentovať, že inde je lepšie ako tu. Že v iných mestách to funguje lepšie. Že v iných krajinách to funguje lepšie. Chodníky, cesty, politika, zimná údržba, kosenie. Akoby tí ľudia v živote nevytiahli päty zo Spišskej Novej Vsi. Pretože ja som prechádzal aj cez iné mestá a nikde to nebolo lepšie. Niekde to bolo a je dokonca oveľa horšie.

A iné krajiny? Myslíte si, že aj tam sú ľudia takí uhundraní napríklad čo sa týka zimnej údržby? A myslíte, že tam odpratávajú ihneď každý jeden chodník, každú jednu cestu, každé zákutie? Že nič neuzavrú a neodpratávajú iba hlavné ťahy? Myslíte si, že aj tam sú ľudia netolerantní a myslia iba na seba?

A že sa inde žije lepšie? Tak prečo si chodíte zuby robiť na Slovensko? Prečo v inej krajine sedíte doma, s pivom zo supermarketu a tie peniaze chodíte míňať tu? Prečo ste tam krotkí ako baránky, nevystrájate, nejazdíte a neparkujete ako hovedá, a tu áno? Prečo tam nepozývate celý podnik na pijatiku a tu áno? Prečo si tam nechodíte každý deň na večere a obedíky, a tu áno? Keď je všade inde lepšie, než tu? Prečo ste poniektorí ihneď v zahraničí poprichádzali o vodičáky? Prečo vás vyhnali? Ale áno, inde sú ľudia lepší než tu. Dobrosrdečnejší, ohľaduplnejší, ochotnejší. Menej sa kradne, menej sa ojebuje, ľudia sa zapájajú do rôznych aktivít a pomáhajú si. A tu? Hundrať, pičovať, nadávať, závidieť a vysedávať za požičané peniaze po baroch a kaviarňach, jazdiť v aute na dlh a mať vzťahy na dlh, lebo tie rozmaznané pipky odídu vo chvíli, keď sa minú napožičiavane a nevrátené peniaze.

Všetko je pre nich zlé zlé zlé, pritom je tu toho toľko dobrého a pekného. Toľko správnych rozhodnutí, pekných miest, šikovných ľudí, poslancov, úradníkov. Toľko sa tu toho organizuje. A keď je to pre niekoho málo, tak prečo trocha neprispeje? Nápadom, dobrým skutkom, podieľaním sa na niečom, pomocou, spoluúčasťou? Prečo niečo nevymyslí alebo nezorganizuje? Aj ako občan. Alebo niekoho podporiť, kto na to má čas. Ale zdutí, najebaní, .. ja sa taktiež naseriem veľakrát, častokrát aj sám na seba. V každom meste a v každej krajine je niečo dobré a niečo zlé, no netreba si všímať iba to zlé. Jasné, aj to zlé treba vedieť správne pomenovať. treba však vedieť aj pochváliť .. či už je to nejaký podnik, miesto, človek, udalosť. pretože tu je kopa šikovných a aktívnych ľudí, ktorí si to uznanie zaslúžia, pretože neodišli ale ostali tu a budujú. každý svojim dielom. Zaslúžia si obdiv, pretože aj vďaka týmto ľudom je tu veľa možností a to že o tých možnostiach neviete, je váš problém.

Pin It on Pinterest

Share This