YODO AGENCY: Strasti a útrapy pri hľadaní ľudí do práce

Toľko sa tu ľudia sťažujú, že je nedostatok práce a málo príležitostí na zárobok. No keď sa objaví ponuka, tak zrazu už nie je problém to, že práca je, ale že je za ňu malá odmena, že ubytovanie nie je dostatočne luxusné, že pridelené auto nie je dosť komfortné a výkonné a podobne. A tak radšej do práce nejdú, ležia doma, hľadajú čo lepšie im spadne do rúk z neba a nikam nechodia, lebo nemajú ani na pivo, ani na darček pre frajerku, ani na večeru, benzín, nový mobil, počítač, značkové tenisky. A mohli by mať. A ešte k tomu, keď im je zamestnávateľ ochotný zaplatiť cestu, ubytovanie a dokonca poskytuje aj zálohy. Stále je to málo.

Potom sú tu takí, ktorí prejavia o prácu záujem. Píšu, telefonujú, pýtajú sa, stokrát ďakujú za príležitosť. A keď je všetko dohodnuté a na druhý deň treba vyraziť na turnus, tak zrazu im do toho niečo prišlo – choroba, autonehoda, meteorit, geomagnetická búrka, tsunami. Ale aspoň dajú vedieť, pretože poniektorí proste neprídu, nezavolajú, nezdvihnú telefón, neodpíšu. Ľudia ktorí sa tak veľmi tešili a ďakovali. Poniektorí mali navyše absurdné požiadavky a žiadali peňažnú zálohu ešte predtým, než vôbec nastúpili do práce, alebo než sa ukázali osobne. A s takými ľuďmi treba vedieť jednať a aj kvôli takýmto ľuďom prejednávame podmienky s každým záujemcom zvlášť. Netvrdíme, že ponúkame najlepšie podmienky na svete, no na čom sa dohodneme, to platí.

Nakoniec sa nájde pár ľudí, ktorí súhlasia s podmienkami, dostanú auto, adresu, ubytovanie, všetky potrebné inštrukcie a papiere a vyrazia. Potom ale zamrzí, keď niekto uprostred smeny utečie, alebo príde opitý, zhúlený, sfetovaný, vyhýba sa práci, napáda iných pracovníkov. Keď vezme firemné auto a ide v ňom po práci do mesta zháňať drogy, alebo ich v tom aute prenáša. Keď sa nevie zmestiť do kože a zničí/rozbije auto, alebo zariadenie tam, kde je ubytovaný. Lebo je to predsa veľká sranda.

Potom sa netreba diviť, že aj ten, kto ponúka prácu, je opatrný a nemá dôveru v ľuďoch, ktorí o prácu záujem majú, no ešte nič neukázali. A už vôbec nie v takých, ktorí by chceli peniaze vopred, alebo ihneď zarobiť milióny, bez toho aby niečo ukázali. Namiesto toho zhadzujú, urážajú a vysmievajú sa tomu, kto im prácu ponúka. Dobrovoľne. Nie je predsa ich povinnosť ísť pracovať.

A treba si taktiež uvedomiť aj to ostatné. Ak chce niekto pracovať na dohodu a dostať 80 eur v čistom, tak za dvadsať dní dostane 1600 eur. Firmu to stojí 2974 eur, ako celková cena práce, čiže 147 eur na deň. Zdravotné a sociálne odvody sú 294 eur, daň 299 eur. Zvyšok sú náklady na odvody zamestnávateľa vo výške cca 774 eur. Takže nie je na mieste viniť agentúru za výšku platu, ale upriamiť pozornosť na štát, ktorý zhltne väčšiu časť príjmu. Alebo si skúste založiť živnosť, vybaviť si zákazku v nemeckom jazyku, vziať si vlastné auto, zaplatiť ubytovanie a zistíte, že za 150 eur na deň robiť tiež nebudete, lebo vám to nebude vychádzať. Zo živnosti totiž tiež musíte platiť odvody podľa výšky vymeriavacieho základu.

Ak najbližšie budete zhadzovať nejaké pracovné ponuky, skúste predtým zvážiť všetko to, o čom píšeme v tomto príspevku.

Pin It on Pinterest

Share This